09 грудня вся міжнародна спільнота та громадськість в усіх країнах світу відзначає Міжнародний день боротьби з корупцією.
🔍 Що таке корупція? Це не лише викривлення справедливості, а й справжній гальмівник розвитку. Вона шкодить економіці, підриває довіру громадян до влади та підриває основи правової системи.
Експертки Фундації інституційного розвитку відповіли на декілька питань щодо корупції та Міжнародного дня боротьби з корупцією.
1. Що для Вас символізує Міжнародний день боротьби з корупцією?
«Для мене цей день символізує те, що корупцію подолати повністю неможливо. Але міжнародна спільнота робить всі необхідні кроки, щоб мінімізувати корупцію, допомогти державам розробити антикорупційну стратегію та політику, вивчити досвід як позитивний, так і негативний у цій сфері та зробити правильні висновки на майбутнє», — голова Фундації Оксана Броневицька.
«Цей день обʼєднує людей із високими цінностями та якостями, людей, які прагнуть щось змінити в цьому світі», — зазначає проєктна менеджерка Фундації Анна Федоренко.
«Оскільки я багато часу у сфері антикорупції, то для мене кожен день — день боротьби з корупцією, але саме в цей ми згадуємо, з чого все почалось, як держави проявили політичну волю і висловили намір боротися з корупцією. Декілька років підряд в цей день я провожу антикорупційні уроки в школі — спілкуюся з дітьми на тему корупції та доброчесності», — говорить експертка Фундації Олена Карпова.
2. Як почався Ваш шлях експерток з антикорупції?
Експертки поділилися історіями свого кар’єрного зростання:
«Каталізатором стали успішні кейси притягнення топкорупціонерів до відповідальності, бажання багатьох осіб робити навіть маленькі кроки в цій сфері, вдосконалення антикорупційного законодавства, особистий приклад чесних представників влади», — Оксана Броневицька.
«Насправді випадково, я закінчила університет і прийшла працювати в юстицію. І якраз у 2014 році оновили Закон України «Про запобігання корупції» та з’явилася потреба в антикорупційному уповноваженому — ним стала я», — Анна Федоренко.
Олена Карпова розповіла наступне: «8 років тому мені запропонували працювати в новоствореному органі (НАЗК) в сильній команді однодумців. Якщо чесно — було страшно, але це й неймовірні відчуття — брати участь у розбудові органу й формувати інститут викривачів майже з нуля.
3. Чому особисто для Вас боротьба з корупцією є важливою?
«Корупція — це хвороба, яка руйнує весь організм. Вона веде до загального зубожіння, недовіри, незадоволення, зниження якості життя. Тому як і будь-яку хворобу, її треба лікувати та проводити профілактичні заходи, щоб зменшити до мінімуму», — відповідає на питання Оксана Броневицька.
Анна Федоренко підтримала думку Оксани: «Корупція все псує та знищує на своєму шляху».
«Боротьба з корупцією для мене важлива, бо я бачу її жахливі наслідки та не хочу повторень, бо ловлять корупціонерів, а соромно чомусь мені. Особливо, коли питають європейські партнери, бо я знаю історії викривачів, їх боротьбу й вона не має бути марною, маємо продовжувати боротися!», — Олена Карпова.
Для людей, які небайдужі до корупції та мають бажання боротися з її проявами, але не знають з чого почати, експертки Фундації надала декілька важливих порад:
1. Поставити собі запитання: чи готовий я толерувати прояви корупції, чи буду я боротися з такими фактами навіть на своєму рівні, чи буду я повідомляти або замовчувати, коли стану свідком корупції?
2. Почати з себе та своєї родини — не толерувати корупцію й навчати цьому дітей.
3. Важливо вірити в те, що робиш для подолання корупції.
4. Не здаватися та бути готовим до спротиву.
5. Беріть участь в антикорупційних навчаннях і заходах — вони дають інструменти для боротьби з корупцією, вдалі практики та корисні контакти для підтримки, мережування.
6. Бути активними — виявляти корупцію, викривати корупцію, яка зустрічається на роботі та в побуті.
Отже, сьогодні ми маємо бути об’єднані та разом висловлювати рішуче «НІ» корупції, підтримати справедливість, прозорість та поширювати культуру доброчесності.
Також пам’ятати — боротьба з корупцією починається з Вас!