Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2027 року, яка була затверджена в 2020 році, стала головним планувальним документом державної регіональної політики України на 7 років, але вона не була розрахована на подолання викликів, спричинених повномасштабним вторгненням на територію України.
Серед головних викликів ОМС можна виділити:
- недостатнє нормативно-правове забезпечення, що викликає правову невизначеність функцій та повноважень ОМС і відповідно корупційні ризики під час спрощеного порядку прийняття рішень;
- зростаючий рівень корупційних ризиків у нових процесах ОМС у воєнний період, а саме: збір потреб, надходження, облік та використання гуманітарної допомоги коштів на відновлення інфраструктури, взаємодія з громадськими організаціями та благодійними фондами;
- інституційна неготовність до управління ідентифікованими корупційними ризиками через відсутність системи антикорупційного комплаєнсу.
Для вирішення цієї проблеми у проєкті запропоновано ряд заходів на дослідження середовища ОМС, розробку комплексу заходів та внутрішніх політик для побудови системи управління ризиками, які при якісному впровадженні, в майбутньому можуть значно знизити рівень корупційних ризиків та зробити роботу ОМС прозорішою.
Велику роль у цьому процесі також відіграють представники громадськості, які:
- повинні формувати запит та здійснювати нагляд за використанням цих ресурсів, які постійно надходять;
- самі можуть бути учасниками процесу відновлення своїх міст шляхом залучення коштів матеріально-технічної допомоги та гуманітарної допомоги на реалізацію проектів відновлення.
При цьому важливо, щоб громадськість спрямовувала свої зусилля не лише на відновлення інфраструктури, але й на проєкти, які спрямовані на психологічну, правову та соціально-культурну допомогу населенню на відновлюваних територіях. Саме тому робота з громадськістю є ключовою частиною нашого проєкту.
Проєкт реалізується за підтримки Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) – провідної програми підтримки боротьби з корупцією в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується та реалізується Міністерством закордонних справ Данії.