Transparency International Ukraine опублікувала глобальний барометр корупції — Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI), який класифікує країни за рівнем сприйняття корупції з 1995 року.
Які ж результати України за підсумками 2023 року?
Наша країна отримала 36 балів зі 100 можливих та посідає 104 місце поміж 180 країн. В умовах повномасштабної війни — це досить гарний показник. З часів Революції Гідності за 10 років Україна додала 11 балів — це найбільший приріст серед країн, які зараз мають статус кандидаток до ЄС.
На позитивний результат України вплинули:
▪️активізація затримань і розслідувань у топкорупційних справах;
▪️ухвалення Державної антикорупційної програми на основі прийнятої раніше Антикорупційної стратегії;
▪️проведення більшості закупівель у Prozorro.
У цій історії є декілька «АЛЕ». Досліджуваний період не охопив досить позитивні моменти — відновлення е-декларування та звітування політичних партій, законодавче посилення НАБУ та САП.
Також у період дослідження не увійшла велика частина корупційних скандалів 2023 року й січневі випадки тиску на журналістів-розслідувачів, що може значно вплинути на показник CPI цього року.
Що ж слід зробити Україні, щоб покращити рівень боротьби з корупцією та сприяти євроінтеграційним процесам України у 2024 році?
Експерти Transparency International Ukraine запропонували 3 комплексні кроки:
1. Підвищити ефективність боротьби з топкорупцією.
2. Ефективно використовувати на потреби держави активи корупціонерів та поплічників росії.
3. Розпочати реформу Рахункової палати та Державної аудиторської служби України.
Фундація інституційного розвитку поділяє думку колег та наголошує на важливості посилення стійкості та інституційну спроможність антикорупційних органів, розбудови доброчесності та комплаєнсу в державному секторі та бізнесі, розвитку інституту викривання. Адже тільки комплексними кроками можна знизити рівень корупції в країні.
Повне дослідження читайте за посиланням: http://cpi.ti-ukraine.org/