📢 Великі винагороди за викриття неправомірних дій - вже реальні!
Нещодавно, 5 травня 2023 року, Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) встановила рекордну винагороду в розмірі 279 мільйонів доларів за повідомлення про порушення закону про цінні папери. Це найбільша винагорода не тільки в історії SEC Whistleblower Program, але й у всій історії викриття. До цього рекорду найбільша винагорода SEC становила 114 мільйонів доларів.
Надання винагороди викривачам має ряд безаперечних переваг:
✅ Стимулює викривачів надавати конкретну інформацію про можливі порушення закону про цінні папери.
✅ Допомагає інвесторам, оскільки завдяки цій інформації було розкрито незаконні маніпуляції на суму 4 мільярди доларів.
✅ Свідчить про успіх програми SEС.
Представники SEC підкреслюють, що інформація, надана викривачем, виявилася надзвичайно важливою, а сам викривач активно допомагав у розслідуванні (надіслав кілька повідомлень та брав участь у співбесіді). Проте Комісія не розголошує деталі цієї справи і залишає ім'я викривача таємниці, забезпечуючи таким чином конфіденційність.
Зауважимо, що SEC Whistleblower Program була створена у 2010 році відповідно до Закону Додда-Френка. Згідно з цією програмою, викривачі мають право на грошову винагороду в розмірі 10-30% від суми накладених урядом фінансових санкцій, якщо вона перевищує 1 мільйон доларів.
А як справи з подібним в Україні?
Україна теж частково перейняли американський досвід матеріального заохочення викривачів і ввела винагороду за розкриття випадків корупції. З 2019 року викривачам виплачується винагорода в розмірі 10% від грошового предмета злочину. Проте є деякі обмеження - максимальна сума винагороди обмежена 20 мільйонами гривень.