Люксембург – це маленька, але дуже заможна країна в Західній Європі.
Окрім краси та архітектурної величі, Люксембург відомий тим, що є податковою гаванню для багатьох великих компаній, бо має одні з найнижчих податкових ставок у світі.
Також Люксембург цікавий своєю практикою захисту викривачів.
⚖️ Законодавче підґрунтя:
Захист викривачів у Люксембурзі започатковано у 2011 році із прийняттям Закону «Про боротьбу з корупцією», який не відіграв значної ролі у захисті викривачів.
Тільки у 2023 році був прийнятий Закон «Про захист викривачів», яким імплементували положення Директиви ЄС 2019/1937 про захист осіб, які повідомили про порушення законодавства ЄС, і навіть посилив закладені в ній стандарти захисту.
📡Сфера дії законодавства:
Закон поширюється на державний та приватний сектор. Він охоплює не лише порушення законодавства ЄС, а й національного законодавства та міжнародних актів.
👥 Особи, на яких поширюється захист:
Захист поширюється на осіб, які отримали інформацію про правопорушення під час трудових чи професійних відносин, а саме: державних службовців, самозайнятих осіб, акціонерів та членів адміністративних, керівних або наглядових органів компаній, волонтерів, стажерів.
Також захищеними є родичі та близькі особи викривача, особи, які допомагали викривачу повідомити про порушення.
💼 Внутрішні канали:
Зобов’язання запровадити внутрішню систему повідомлення поширюється на:
• організації державного сектору та муніципалітети з кількістю жителів понад 10 000 осіб;
• організації приватного сектору із кількістю працівників понад 50 осіб;
• організації у сфері фінансів, транспорту, екологічної безпеки, запобігання відмиванню грошей незалежно від кількості працівників.
🗣️ Зовнішні канали:
Закон визначив перелік з 22 органів, які є зовнішніми каналами, до яких може звернутися викривач із повідомленням, наприклад, Комісія із питань страхування, Інспектор з питань праці та шахт, Комісія з захисту даних, Офіс викривача тощо.
🛡️ Захист викривачів:
Уряд Люксембургу створив спеціальний орган – Офіс викривача, який консультує та надає допомогу викривачам, а також відповідає за просвітницьку діяльність у сфері викривання, контроль за створенням організаціями внутрішніх каналів.
Викривач захищений від будь-яких видів переслідування та не несе цивільної, адміністративної чи кримінальної відповідальності. При цьому обов’язок доказування покладається на роботодавця.
Штраф за переслідування викривача може становити від 1 500 до 250 000 євро.
Закон не передбачає фінансову та психологічну підтримку викривачів.
👤 Відомі викривачі країни:
Однією з найвідоміших справ ЄСПЛ щодо захисту викривачів є справа Рафаеля Галета, який оприлюднив документи про податкове шахрайство компанії PricewaterhouseCoopers.
Після більше ніж 8 років боротьби в національних судах, у 2023 році Велика Палата ЄСПЛ визнала порушення права Галета на свободу слова та присудила компенсацію. Ця справа сприяла перегляду податкового законодавства країни.
✅ Оцінка експертами законодавства Люксембургу:
(➕) Закон про захист викривачів є надійною правовою основою, яка сприятиме розвитку викривання.
Проте він має певні недоліки:
(➖) значна кількість органів, до яких можна звернутися, може заплутати викривача;
(➖) питання до незалежності Офісу викривача, оскільки він підпорядковується Міністерству юстиції Люксембургу;
(➖) здійснення публічного викриття лише за певних умов, що є обмеженням свободи вибору.