Мабуть, вже всі чули про скандал зі Спартаком Суботою, якого звинувачують у брехні щодо своєї освіти та підробці документів, які це засвідчують. А якщо ні, то 100% доводилося читати про інші скандали, які стосуються порушень академічної доброчесності.
Наприклад, про скандал на Львівщині, де у професора, який навчав прокурорів і поліцію праву, виявили фальшиві дипломи. Цього роками не знали у вишах, і навіть Міністерство освіти підтверджувало дані вчені звання. Поліція вже скерувала справу до суду, за шахрайство та підробку документів підозрюваному загрожує до 8 років за ґратами. І це тільки декілька прикладів із сотень подібних.
Порушення академічної доброчесності, такі як плагіат, фабрикація даних та недостатня атрибуція, негативно впливають на надійність наукових досліджень та довіру до освітньої системи. Вони підривають основні принципи доброчесності в освітньому середовищі, а також позбавляють вчених і студентів можливості отримувати об'єктивні та достовірні знання.
Загалом порушення академічної доброчесності тісно взаємопов'язані з корупцією та безліччю корупційних ризиків, які підштовхують людей до недоброчесних дій. Як наслідок ми маємо недовіру до освітньої системи та спотворену мету освітнього процесу.
Для того, щоб змінювати освіту на краще експертки Фундації інституційного розвитку долучаються до проєкту щодо впровадження антикорупційного комплаєнсу в закладах вищої освіти Асоціації юридичних клінік України «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика».
У рамках цього проєкту наші експертки, доєдналися до координаційних візитів до ЗВО, що беруть участь у проєкті. Проєкт має на меті розробку ефективної моделі антикорупційного комплаєнсу й інструментів залучення студентів до практик протидії корупції у ЗВО.
Це важливо для формування в освітніх установа ефективних механізмів запобігання порушенням академічної доброчесності, забезпечувати належне навчання етиці досліджень та накладати відповідні санкції за порушення даних вимог, а також навчати студентів доброчесності та залучати їх до протидії корупції.