Ні для кого не секрет, що ми всі піддаємось впливам зовнішніх факторів: стреси на роботі, сімейні клопоти, сварки з сусідами тощо. Все це впливає на наш психологічний стан.
Що казати, про стан людини, яка наважилась піти проти системи й повідомити про корупціонера. Для нього чи неї особливо гостро постають виклики суспільного осуду, впливу стереотипів, а можливо й застосування з боку корупціонера негативних заходів впливу чи переслідування. Все це потребує додаткових заходів для збереження психологічного здоров’я викривачів.
Найбільш поширеними серед викривачів є випадки депресії та симптомів, аналогічних посттравматичному стресовому розладу. Загроза помсти викривачам може призвести до тривоги та відчуття ізоляції, до проблем зі сном, і в деяких випадках – до суїцидальних настроїв.
Загалом вирізняють такі негативні наслідки для психологічного здоров’я, з якими може зустрітися викривач:
- Фізичні наслідки - негативні реакції організму на надмірні вимоги або тиск (безсоння, головні болі, швидка втома тощо).
- Поведінкові наслідки - поява негативних звичок, агресії та бажання уникнути спілкування з іншими.
- Емоційні наслідки - відчуття гніву, тривоги, депресії, поява суїцидальних думок тощо.
- Психологічні наслідки - проблеми з пам’яттю, відсутність концентрації уваги, відчуття порожнечі й неадекватне оцінювання поточної життєвої ситуації.
Який досвід впливу на ці наслідки в різних країнах?
Є стала тенденція створювати державні агенції. Їх завдання:
- допомагати та консультувати викривачів;
- розслідувати ймовірні протиправні дії та/або заявлене переслідування;
- забезпечувати захист і запобігати протиправним діям.
Створюються також клініки, які надають психосоціальної допомоги викривачам;
Викривачам надається можливість отримати психологічну допомогу за державні кошти.
Але такі практики поширені тільки в декількох країнах, більшості ще потрібно доопрацювати систему надання психологічної допомоги викривачам.
Яка ж ситуація з наданням психологічної допомоги викривачам в Україні?
У законодавстві закріплено право викривача на отримання психологічної допомоги, але відсутня процедура реалізації цього права. Загалом система безоплатної психологічної допомоги в Україні, характеризується фрагментарністю, відсутністю уніфікованого підходу щодо порядку та підстав надання послуг, відсутністю науково обґрунтованих методик надання психологічної допомоги, зокрема викривачам.
Детальніше з Аналітичним оглядом міжнародного досвіду надання психологічної допомоги викривачам можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3lzfcIf , а також залишаємо посилання на Аналітичний огляд системи безоплатної психологічної допомоги в Україні: https://bit.ly/405T6Mn