Як залучати вимушено переміщених осіб до суспільно-політичного життя громади?
Своїм досвідом поділилася Хотинська міська рада, яка створила Координаційну раду з питань внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Основна мета якої — забезпечення участі, захисту і представництва інтересів ВПО в процесі прийняття рішень у громаді.
У зв’язку з вторгненням російських військ на територію України, з 24 лютого 2022 року Хотинська громада прийняла на своїй території понад 8000 вимушених переселенців. Наразі в громаді вирішили залишитись на довготривале проживання понад 2000 ВПО.
З огляду на необхідність адаптації ВПО до життя в новому регіоні. Хотинська міська рада прийняла рішення про створення Координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб. Це рішення стало важливим кроком у забезпеченні захисту та підтримки ВПО та їхньої інтеграції в нове середовище.
Сьогодні в Хотинській громаді Координаційна рада з питань внутрішньо переміщених осіб є консультативно-дорадчим органом, який сприяє розв’язанню питань, пов’язаних із реалізацією державної політики у сфері захисту прав ВПО, які зазнали негативних наслідків тимчасової окупації та збройного конфлікту. Цей орган також забезпечує підтримку та захист суб’єктів підприємництва, які перемістилися на територію Хотинської міської територіальної громади.
Окрім того, Координаційна рада відіграє важливу роль у прийнятті рішень місцевою владою та є повноцінним учасником економічного та громадського життя у Хотинській громаді.
Наразі Координаційною радою на території громади впроваджується ряд спільних проєктів з місцевою владою, громадськими організаціями, Агенцією розвитку міста та іншими інституціями.
Наразі на етапі реалізації знаходяться 2 міні проєкти, які передбачають встановлення дитячого майданчика у віддаленому кварталі міста Хотин, облаштування вуличної сцени для проведення заходів на різну тематику, організації в теплу пору «кіно просто неба», квартирників у міському парку.
Також рада активно підтримує учнів та молодь громади. Наразі спільно з закладами освіти, міською радою, громадськими організаціями громади та Агенцією розвитку міста розроблено та вишукуються можливості для реалізації проєктів соціального шкільного підприємництва.
Кроки до впровадження вдалої практики, пророблені громадою:
1. Проведення консультацій з ВПО в громаді та збір даних про їх проблеми, потреби та пріоритети.
2. Залучення ВПО, представників громадських організацій та інших зацікавлених інституцій до процесу створення Координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб.
3. Розробка та затвердження положення про роботу Координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб.
4. Формування структури і складу ради, що буде відображати різноманітність та репрезентативність ВПО. Включення до ради представників інших зацікавлених сторін, таких як організації громадянського суспільства та місцевої влади.
5. Забезпечення Координаційної ради необхідними ресурсами для ефективної роботи (приміщення для зустрічей, доступ до комп’ютерних технологій, фінансування/включення до бюджету громади ініціатив тощо).
5. Проведення засідань Координаційної ради.
6. Організація навчань для представників Координаційної ради з метою впровадження проєктів по різних напрямках, налагодження співробітництва з партнерами.
7. Опрацювання пропозицій, реалізація заходів, проєктів спільно з місцевою владою та іншими зацікавленими інституціями на території громади.
8. Висвітлення діяльності Координаційної ради.
Впровадження практики позитивно вплинуло на адаптацію та інтеграцію ВПО в життя громади, ширше залучення ВПО до прийняття рішень та розвиток громади в цілому.
Детальніше з Положенням про Координаційну раду можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/IeqJ7Xya
Ще більше вдалих практик у збірнику: https://cutt.ly/1ewMPnTV
У наступній публікації ми поділимося вдалою практикою Одеської міської ради щодо залучення осіб з інвалідністю до прийняття рішень у громаді. Цікаво?
Вдала практика була відібрана в межах конкурсу вдалих практик залучення громадськості до прийняття рішень та організації антикорупційної роботи в ОМС, який Фундація інституційного розвитку організувала в межах проєкту «Прозора відбудова громад: інструменти залучення громадськості», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».