Чи порівнювали ви поняття «викривач» у контексті українського та європейського законодавства? Ми вирішили проаналізувати ці два поняття разом з вами.
За українським законодавством викривач це:
- фізична особа;
- має переконання, що інформація є достовірною;
- повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
А що ж там в європейському законодавстві?
В Європейському Союзі термін «викривач» вживається в ширшому значенні в Директиві 2019/1937 про захист осіб, які повідомляють про порушення права Європейського Союзу. Так, викривачами вважаються:
- особи, які працюють у приватному або державному секторах;
- отримали інформацію про порушення в межах робочої діяльності (неважливо чи продовжують вони працювати чи припинили діяльність в організації про порушення в якій повідомляють);
- особи, які повідомляють про порушення, інформацію про яке було отримано в процесі прийняття на роботу чи інших перемовин, що передують укладенню контракту;
- також особи, які отримали інформацію у таких сферах як державні закупівлі, фінансові послуги, продукти та ринки, а також запобігання відмиванню грошей та фінансуванню тероризму, безпека продуктів та їх відповідність стандартам, безпека на транспорті, охорона навколишнього середовища, радіаційний захист та ядерна безпека, безпека харчових продуктів та кормів, здоров’я та добробут тварин, громадське здоров’я, безпека мереж та інформаційних систем та інших сферах, які визначені у Директиві.
Очевидно, що у міжнародному та українському праві поняття «викривач» мають різні особливості тлумачення. У міжнародній практиці, викривач - це особа, яка надає інформацію про будь-яку незаконну діяльність, що може завдати шкоди суспільним інтересам. Тобто викривачі стоять на сторожі суспільства та виконують свої громадянські обов'язки, повідомляючи про будь-яку неетичну, неправильну чи незаконну діяльність, що може завдати шкоди суспільству.
В українському законодавстві визначення є набагато вужчим. Саме тому в контексті євроінтеграції Україні слід узгодити вимоги національного законодавства із міжнародними нормами та розширити поняття «викривач» і захист викривачів у більш широкому спектрі сфер, не обмежуючи їх тільки сферою корупції.