Продовжуємо разом досліджувати практики захисту викривачів у світі.
На черзі досвід Швеції, яка була другою країною, що вчасно імплементувала Директиву.
⚖️ Законодавче підґрунтя
У Швеції існував Закон про викривачів з 2016 року, щоправда, він поширювався тільки на працівників державного та приватного сектору.
Новий Закон («The Whistleblowing Act»), який був прийнятий в 2021 році, розширив поняття викривачів відповідно до Директиви.
👤 На кого став поширюватися Закон?
Закон поширюється на осіб, які працюють в організації, а також на інших осіб (людей, які допомагають викривачу; юридичних осіб, якими викривач володіє, на яких працює або з якими пов’язаний).
Під дію Закону потрапили державні та приватні організації, а також всі муніципалітети, у тому числі з населенням менше ніж 10 тис. Саме в цьому Швеція вийшла за рамки Директиви.
👷 Обов'язки роботодавців
- створювати внутрішні канали повідомлення та інформувати персонал про їх функціонування;
- забезпечувати можливість подати повідомлення усно та письмово;
- підтверджувати подання повідомлення протягом 7 днів;
- надавати зворотний зв'язок протягом 3 місяців;
- зберігати персональні дані максимум два роки після розслідування, а персональні дані, які не мають відношення до розслідування, видаляти негайно.
ℹ️ Яка інформація є захищеною
Інформація, що розкривається викривачем та становить загальний інтерес. Тобто в цьому Швеція також виходить за рамки Директиви, яка поширюється тільки на порушення законодавства ЄС.
👮 Захист викривачів
Викривачі та особи, які їм допомагають, мають захист від переслідувань, а також можуть отримати компенсацію збитків.
Закон не встановлює покарання для фізичних або юридичних осіб, які мстилися викривачам та ініціювали провадження проти викривачів, як вимагає Директива.
🗨️ Як оцінюють експерти підхід до захисту викривачів у Швеції?
Міністерка зайнятості Швеції, Єва Нордмарк, наступним чином коментує підхід країни до захисту викривачів: «Люди не повинні боятися звільнення або замикання в морозильній камері за повідомлення про неправомірні дії на своєму робочому місці. У нас не повинно бути тихих робочих місць, де проблеми замітаються під килим».
У нещодавньому звіті Transparency International високо оцінило Швецію за прогрес в імплементації Директиви, але також зазначило про актуальну проблему — Закон обмежує розмір компенсації викривачам, вони можуть не отримати повного відшкодування шкоди й це не відповідає Директиві.
Отже, нічого ідеального не існує. Швеція, реалізуючи Директиву про викривачів, впровадила прогресивний Закон, який розширює захист на осіб у всіх сферах, включаючи муніципалітети, але який не враховує базовий аспект захисту викривачів від помсти та не до кінця забезпечує реалізацію права на компенсацію.