Громади є основою організації суспільства і сьогодні важливо усвідомлювати значення залучення громадськості до прийняття рішень місцевою владою. Адже громадськість, як носій унікального досвіду, поглядів і потреб, є невід'ємною складовою будь-якої успішної громадської ініціативи чи проєкту.
Одним із ключових аспектів залучення громадськості є забезпечення прозорості та відкритості в процесі прийняття рішень. Коли громадяни мають можливість впливати на прийняття рішень, це формує довіру та забезпечує більшу відповідальність з боку представників місцевої влади.
Залучення громадськості також допомагає забезпечити різноманітність думок та ідей у процесі прийняття рішень. Колективний інтелект громади часто виявляється більш ефективним у розв'язанні складних проблем, ніж індивідуальні рішення. Різноманітність думок дозволяє враховувати різні аспекти проблем та знаходити компромісні рішення, які враховують інтереси всіх зацікавлених сторін.
Крім того, залучення громадськості може сприяти підвищенню рівня свідомості громадян щодо питань, що стосуються їхньої громади. Чим більше людей розуміють проблеми, з якими стикається їхня громада, тим більше вони можуть приділяти уваги цим питанням і брати участь у їхньому вирішенні.
У таких країнах як Великобританія та Північна Ірландія, США, Швеція, Австралія самоорганізація громадян на місцевому рівні здійснюється через інститути неприбуткового сектору, найбільш поширеними серед яких є центри місцевих товариств, сусідські товариства та сусідські трасти. Зазначені інституції є неприбутковими та переважно функціонують у формі асоціацій і трастів.
Досвід України відрізняється. Не дивлячись на те, що в Україні створено передумови для широко залучення населення до розв’язання місцевих проблем, але активність членів громади знаходиться на низькому рівні.
Основними причинами цього є:
- війна та переведення фокуса на інші потреби;
- недостатнє розуміння органами державної влади значення залучення громади в процеси економічного та соціального розвитку;
- незнання членами громади як вони особисто можуть долучатися та впливати на зміни в громаді.
Попри це, в Україні є багацько проактивних громад, які вміло залучають громадськість до прийняття рішень та організації антикорупційної роботи в органі місцевого самоврядування (ОМС). Практики таких 10 громад ГО «Фундація інституційного розвитку» зібрала в межах конкурсу вдалих практик залучення громадськості до прийняття рішень та організації антикорупційної роботи в ОМС, який організовано в межах проєкту «Прозора відбудова громад: інструменти залучення громадськості».
До збірки потрапили практики таких громад: Білогородська сільська рада, Дрогобицька міська рада, Хотинська міська рада, Одеська міська рада, Кілійська міська рада, Зарічанська сільська рада, Кам'янець-Подільська міська рада, Рокитнівська селищна рада, Новопокровська селищна рада, Здолбунівська міська рада.
Більше інформації про вдалі практики цих громад можна знайти у збірнику «10 вдалих практик залучення громадськості до прийняття рішень та антикорупційної роботи в ОМС»: https://cutt.ly/1ewMPnTV
Інструменти залучення громадськості до прийняття рішень — це ключовий елемент розвитку громад. Їх використання дозволяє створювати більш інноваційні рішення, які відповідають потребам та очікуванням жителів. Усвідомлення важливості громадського залучення є кроком вперед у розбудові стійких, прозорих та прогресивних громад.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».